Wasze pytania

ETAP I. APLIKACJA I DOBÓR OFERTY:

Na samym początku skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Następnym krokiem będzie określenie Twoich priorytetów zawodowych, wymagań oraz umiejętności na podstawie krótkiej rozmowy z konsultantem. Dzięki uzyskanym informacjom dobierzemy jedną lub kilka ofert odpowiadających Twoim oczekiwaniom. Wybraną ofertę wyślemy Ci także mailem, żebyś mógł spokojnie się z nią zapoznać.

ETAP II. DECYZJA:

Jeżeli zdecydujesz się na wysłaną przez nas ofertę, postępuj zgodnie z instrukcjami z poprzedniego maila – tzn. prześlij nam swoje CV, zdjęcie lub skan karty kierowcy oraz prawa jazdy z obydwu stron. Jeżeli posiadasz dodatkowe uprawnienia np. na wózki widłowe, ADR, HDS również dołącz je do maila. Dokumenty są nam potrzebne wyłącznie do potwierdzenia ich ważności. Dzięki temu mamy pewność, że kandydat może rozpocząć pracę bez żadnych przeszkód.

ETAP III. KONTAKT Z PRACODAWCĄ:

Po otrzymaniu Twoich dokumentów, tworzymy Twój unikalny profil kandydata, który następnie wysyłamy bezpośrednio do pracodawcy. Osoba zatrudniająca ma teraz czas na zapoznanie się z Twoją kandydaturą oraz podjęcie decyzji o ewentualnym rozpoczęciu pracy. Zazwyczaj proces ten trwa maksymalnie 3 dni robocze. Jeżeli wszystko jest w porządku firma skontaktuje się z Tobą bezpośrednio w celu ustalenia szczegółów oraz terminu rozpoczęcia pracy. Umowę z niemieckim pracodawcą podpiszesz na miejscu.

ETAP IV. UMOWA POŚREDNICTWA PRACY:

Jeżeli proces rekrutacji przebiegnie pomyślnie i ustalisz z firmą termin rozpoczęcia pracy, następnym krokiem będzie przygotowanie umowy pośrednictwa pracy (nie mylić z umową o pracę, którą podpisujesz bezpośrednio z niemieckim pracodawcą). Umowa pośrednictwa pracy to dokument, który powinien być dostarczony przez każdą agencję, która współpracuje z zagranicznymi pracodawcami.

ETAP V. ROZPOCZĘCIE PRACY:

Wyjeżdżasz do Niemiec na ustalony i potwierdzony termin. Pozostajemy z Tobą w stałym kontakcie ponieważ chcemy, żebyś czuł się dobrze w nowym miejscu pracy. Zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie! Pamiętaj, że nasze usługi są darmowe! Pobieramy prowizję jedynie od Niemieckiego pracodawcy.

System np. 3/1, oznacza pracę przez 3 tygodnie (5-6 dni w tygodniu),  ostatni tydzień jest wolny. Praca bez systemu oznacza pracę przez cały miesiąc, 5 dni w tygodniu, weekendy wolne.

Wiele zależy od firmy. Każda z nich przedstawia swój sposób rozliczenia sytemu. Jednym z przykładów może być system 3/1 – trzy tygodnie pracy i tydzień wolnego. Należy tutaj rozliczyć wolny tydzień jako 2 dni urlopu płatnego, 3 dni urlopu bezpłatnego. Są też firmy, które podają kwotę brutto za trzy przepracowane tygodnie, wtedy wynagrodzenie teoretycznie jest niższe, ale pracownik ma do dyspozycji pełny urlop wypoczynkowy.

Polacy mieszkający i pracujący w Niemczech mogą pobierać świadczenia socjalne nie wcześniej niż po trzech miesiącach pobytu, ale świadczenie będzie wyrównane od 1 dnia pracy.

Kindergeld – jego wysokość wynosi 204 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie zasiłek ten wynosi 210 euro, a na czwarte i każde kolejne – po 235 euro.

Możesz się o nie ubiegać do 25 roku życia Twojego dziecka. Jeśli jednak dziecko ukończyło 18 lat, aby otrzymywać zasiłek musi spełnić jeden z warunków:

– dziecko nadal kontynuuje naukę w szkole, studiuje lub kształci się zawodowo,
– dziecko ukończyło jedną szkołę i planuje kontynuować naukę w drugiej (przerwa pomiędzy etapami kształcenia nie może być dłuższa niż cztery miesiące),
– dziecko jest zarejestrowane jako osoba bezrobotna i czynnie poszukuje pracy,
– dziecko jest upośledzone fizycznie lub umysłowo.

Prawo do Kindergeld przysługuje, gdy jedno z rodziców przez co najmniej pół roku (183 dni) pracuje w Niemczech i rozlicza się z tamtejszym urzędem skarbowym. Tak samo jest, gdy ojciec zarabia w Niemczech, a mieszkająca w Polsce matka sama wychowuje dzieci. O wypłatę zasiłku można się ubiegać maksymalnie do 6 miesięcy wstecz.

Więcej informacji znajdziesz na stronie:

https://euro-tax.pl/blog/kindergeld-czyli-komu-przysluguje-zasilek-rodzinny-w-niemczech/

W związku z powszechnym obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego oraz pielęgnacyjnego Polacy pracujący u naszych zachodnich sąsiadów mają także zagwarantowaną podstawową opiekę zdrowotną. Warto wspomnieć, że państwowe ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla osób, których miesięczny dochód nie przekracza brutto 3975 euro. Wówczas opieką objęty jest zarabiający, współmałżonek, a także dziecko (nawet jeśli nie mają własnych dochodów – tzw. ubezpieczenie rodzinne).

W Niemczech funkcjonuje 6 różnych klas podatkowych, które określają, ile podatku musisz odprowadzić  ze swojego wynagrodzenia brutto. Poza tym klasa podatkowa wpływa na świadczenia otrzymywane w miejsce wynagrodzenia, takie jak zasiłek dla bezrobotnych, płatności na utrzymanie, zasiłek chorobowy czy zasiłek wychowawczy.

  • Klasa podatkowa I – osoby niezamężne, rozwiedzione, pozostające w separacji, zamężne (których małżonek przebywa poza EU), owdowiałe (dwa lata po śmierci małżonka). Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku do kwoty 945€.

  • Klasa podatkowa II – osoby samodzielnie wychowujące dziecko (minimum jedno), na które dostają zasiłek rodzinny lub kwotę wolną od podatku ze względu na posiadanie dzieci. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku do kwoty 1.077€.

  • Klasa podatkowa III – osoby zamężne, jeżeli małżonek nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę lub nie należy do V klasy podatkowej; których małżonek przebywa w kraju EU, osoby owdowiałe w rok po śmierci małżonka. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku do kwoty 1.788€.

  • Klasa podatkowa IV – osoby zamężne, małżonkowie mieszkający razem, jeżeli jeden z małżonków jest pracownikiem i przynależy do klasy IV. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku do kwoty 945€.

  • Klasa podatkowa V – osoby zamężne, jeżeli współmałżonek jest rozliczany wg. klasy podatkowej III. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku do kwoty 105 euro.

  • Klasa podatkowa VI – osoby wolne lub zamężne, będące w stosunku pracy, kiedy nie są w stanie przedłożyć karty podatkowej lub zaświadczenia z urzędu skarbowego za dany rok. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku do kwoty 0€.

Więcej informacji znajdziesz na stronie:

https://punkt.media/pl/poradniki/niemcy/zasilki-rodzinne-i-zwrot-podatku-d/2143-podatek-od-wynagrodzenia-klasy-podatkowe-1-2-3-4-5-6-w-niemczech

To zależy bezpośrednio od klasy podatkowej, do której jesteś zakwalifikowany. Kwotę netto można sprawdzić używając kalkulatora wynagrodzeń brutto/netto, do którego link znajdziesz poniżej:

https://punkt.media/pl/poradniki/niemcy/kalkulatory-d/184-kalkulator-brutto-netto-d

Aby rozpocząć pracę w Niemczech, meldunek nie jest wymagany. Jednak może być on przydatny w celu załatwiania spraw urzędowych.

Posiadanie niemieckiego konta bankowego nie jest konieczne, aby otrzymać wynagrodzenie. Pracodawca przeleje je na polski numer konta, pod warunkiem podania kod SWIFT/BIC.

Jeżeli mają Państwo więcej pytań, chętnie udzielimy na nie odpowiedzi.
Tel.: +48 506 666 551