Praca jako kierowca C,E – jak wygląda praca kierowcy ciężarówki?

Praca jako kierowca C,E – jak wygląda praca kierowcy ciężarówki?
Praca jako kierowca C,E – jak wygląda praca kierowcy ciężarówki?

Co prawda zawód ten wydaję się dość prostym zajęciem, jednak nic bardziej mylnego. Przed samym podjęciem się tego typu pracy powinno się mieć zdecydowanie na względzie, iż często nie wiąże się ona wyłącznie z prowadzeniem pojazdu ciężarowego z punktu a do punktu b.

Do tego dochodzi niezbędne uczestnictwo w różnego rodzaju rozładunkach, załadunkach, rozliczaniu specjalistycznych dokumentów i wielu innych czynnościach o dość podobnej charakterystyce. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że praca kierowcy tira nie musi koniecznie wiązać się z wielotygodniową nieobecnością w domu, bowiem mamy obecnie na rynku dostępną masę ofert na o wiele krótsze trasy krajowe, których pokonanie zajmuję o wiele mniej czasu.

W zasadzie sam wybór systemu pracy w tej branży jest naprawdę bardzo szeroki jak na dzisiejsze warunki i to od samego zainteresowanego będzie wyglądać charakterystyka jego obowiązków, czy zobowiązań. Kierowca bez większego problemu może znaleźć zlecenia na dość bliskie, lokalne dystanse, jak również wybrać wielodniowe trasy międzypaństwowe.

Każdy bez większego trudu znajdzie coś dla siebie. Bądź co bądź wykonywanie tego typu działalności wymaga od kierowcy ogromnej odpowiedzialności, a także niebagatelnych umiejętności, zwłaszcza podczas prowadzenia pojazdu na drodze.

To powoduje pewien trud podczas jej wykonywania co świadczy o tym, że nie jest ona przeznaczona dla każdego. Co ciekawe ogromna część kierowców zarobkowych traktuje swoją pracę nie tylko jako formę zarobku, ale jako pewnego rodzaju styl życia, czy chociażby prawdziwe powołanie przez co w niezwykle poważny sposób podchodzą oni do swoich obowiązków.

Czas pracy kierowcy tira

Od jakiegoś czasu w życie weszły specjalne przepisy prawne, które podjęły się kwestii uregulowania kwestii związanych z czasem pracy zawodowych kierowców. Przez to maksymalny dzienny czas pracy takich osób wynosi obecnie zaledwie 9 pełnych godzin.

Mamy jednak możliwość nagięcia tego limitu dwa razy w tygodniu w ekstremalnych przypadkach. Zostaje on wtedy wydłużony do 10 pełnych godzin.

W przypadku złamania tego prawa kierowcy, jak i zatrudniającemu go przedsiębiorstwu grożą ogromne konsekwencje prawne w postaci dość wysokich mandatów pieniężnych, których widełki wahają się od 50 do kilku tysięcy złotych w zależności od konkretnych okoliczności.

Ile zarabia kierowca c i e?

Wedle ściśle określonych statystyk określonych przez Polski Instytut Transportu Drogowego średnie zarobki polskich kierowców ciężarówek to 6211 złotych brutto. Jest to więc co by nie mówić całkiem solidna wypłata.

Na całość składa się w tym przypadku pensja podstawowa, a także dieta, czyli należność związana z wyżywieniem w trakcie podróży, ryczałt stanowiący opłatę za niezapewnienie kompletnie żadnego noclegu, czy różnego rodzaju premie, w tym kilometrówki.

Stanowi to o wiele większą kwotę, aniżeli w przypadku mediany zarobków w Polsce, która wyniosła oficjalnie 5100 złotych brutto. Na jeszcze większe zarobki mogą liczyć kierowcy zatrudniający się w transporcie międzynarodowym. Ich średnia wynosi bowiem okrągłe 7000 tysięcy złotych brutto.

Niestety nawet w tym przypadku mamy pewnego rodzaju mankamenty, ponieważ część kierowców, zwłaszcza początkujących zarabia zaledwie poniżej 3640 złotych brutto co jest nie oszukujmy się dość niskim wynagrodzeniem.

Gdzie kierowca zarabia najwięcej?

Obecnie zdecydowanie wśród krajów Starego Kontynentu w tym aspekcie króluje wiecznie neutralna Szwajcaria. Wynika to z faktu, iż roczny dochód kierowców ciężarówek w tym nietuzinkowy państwie wynosi blisko 70 tysięcy dolarów co jest fantastyczną kwotą.

Na drugim miejscu plasuje się Belgia, bowiem na jej terenie osoby wykonujące zawody o takiej charakterystyce mogą liczyć średnio na 50 tysięcy dolarów rocznie. Warto w tym miejscu także wyróżnić naszych wschodnich sąsiadów, czyli Niemcy.

Średnia wypłata tirowców w Niemczech waha się bowiem w granicach od 3 do 4 tysięcy euro, co daje nam od 14 do 18 tysięcy złotych miesięcznie. Zdecydowanie już na pierwszy rzut oka widać przeogromny przeskok zarobkowy względem kraju nad Wisłą.

W jaki sposób należy szukać kierowcy?

Oczywiście na tym stanowisku nie może pracować sobie byle kto, bowiem prowadzenie tira wymaga ogromnego opanowania, szerokiego wachlarza umiejętności, czy wyjątkowo twardej psychiki. Nie można także oczywiście zapomnieć o niezbędnym doświadczeniu.

Niestety jeśli nie udało się wam znaleźć odpowiedniego kandydata z polecenia najlepszym rozwiązaniem są niewątpliwie wszelkiej maści portale internetowe na których bez problemu można zamieścić ofertę pracy.

Zaliczamy do nich przede wszystkim Pracuj.pl, OLX, czy etransport,pl. Za ich pomocą znajdziemy szeroki wachlarz specjalistów w danej dziedzinie dzięki czemu będziemy mogli bez problemu podjąć właściwą decyzję co do wyboru konkretnej osoby. Oferty pracy dla kierowców C i E znajdziesz tutaj.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *