Praca kierowcy w Niemczech – czy warto?

Praca kierowcy w Niemczech – czy warto?
Praca kierowcy w Niemczech – czy warto?

Praca za granicą nie jest dla każdego. Często dłuższa rozłąka z rodziną oznacza złe samopoczucie i samotność. Dodatkowo pogłębia ją fakt ograniczonych spotkań ze znajomymi. Jednak mówi się, że do wszystkiego można się przyzwyczaić – to prawda, dlatego w 90% przypadków tak wyglądają tylko początki.

Biorąc pod uwagę pracę w Niemczech dla kierowcy z uprawnieniami C+E wyjazd może okazać się wbrew pozorom dobrym krokiem. Spójrzmy chociażby na sam aspekt zarobkowy. Zarobki w Niemczech w zestawieniu z Polskimi dzieli przepaść na korzyść naszych zachodnich sąsiadów. Obecnie, kierowca w Niemczech może bez problemu znaleźć pracę z zarobkami w wysokości około 2 000 euro, co w przeliczeniu da około 9 500 złotych… i mówimy tutaj o podstawie.

Zależy to również od wybranego modelu pracy. Jeżeli kierowcy zależy na częstym spędzaniu czasu z rodziną, może zdecydować się na pracę w trybie 2/2. Oznacza to dwa tygodnie w trasie a później dwa tygodnie odpoczynku w domu. Zarobki będą wtedy nieco mniejsze, ale i tak znacznie wyższe niż w naszym kraju.

Natomiast w przypadku odmiennego podejścia, czyli nastawienia wyłącznie na pracę, do dyspozycji jest tryb stały bez systemu, wtedy zarobki często wybiegają na ponad 3 000 euro, a to po przeliczeniu daje powyżej 14 000 zł. Wpływ na zarobki kierowcy mają też jego pozostałe “dodatkowe” kwalifikacje, o których wspomnimy później.

Poza tym zarobki są zależne od rejonu kraju, w którym znajduje się firma oraz znajomości języka. Jeżeli chodzi o położenie firmy, to najwyższych zarobków można się spodziewać w zachodnim oraz południowym regionie, czyli mowa o miastach takich jak Monachium, Dortmund, Stuttgart czy Kolonia. Najniższe zarobki wbrew oczekiwaniom są notowane we wschodniej części Niemiec, czyli Berlin, Drezno, Rostock albo Schwerin.

praca kierowca ce niemcy

Dodatkowe wyszkolenie

U sąsiadów tak samo jak w Polsce, im więcej szkoleń i kwalifikacji tym z reguły wyższe zarobki. Weźmy pod lupę uprawnienia ADR czyli te, które upoważniają do przewozu materiałów niebezpiecznych w kraju i poza granicami. Ich wyrobienie jest stosunkowo proste i nie należy do drogich, dodatkowo są ważne aż przez 5 lat.

Zdarzają się nawet firmy, które wymagają podstawowego uprawnienia ADR do samego zatrudnienia, często kierowca z miejsca dostaje wtedy dodatek do pensji, więc ma to swoje zalety. Jeżeli myślimy o zatrudnieniu w przewozie środków chemicznych albo paliwa, musimy uzbroić się już w pełne uprawnienie ADR. Przewóz materiałów specjalnych, także wiąże się z nieco podwyższonymi zarobkami.

Drugim opłacalnym w Niemczech uprawnieniem, jest umiejętność obsługi wózka widłowego, w wielu przypadkach, do zadań kierowcy należy pomoc w rozładunku albo załadunku, więc wózek widłowy będzie bardzo mile widziany, najczęściej zdarza się to w przypadku pracy na chłodni lub w firmach budowlanych.

Firmy wypłacają kierowcom dodatki za rozładowanie z pomocą wózka widłowego, więc mamy jeszcze zwiększone i tak już dobre zarobki. Jeżeli same aspekty finansowe które są zachęcające to za mało, jest jeszcze jedna zaleta pracy jako kierowca w Niemczech.

praca kierowcy niemcy

Stabilna przyszłość

Praca w Niemczech jako kierowca kategorii C+E niesie za sobą też korzyści na przyszłość. Będąc zatrudnionym w Niemczech mamy prawo do ich świadczeń socjalnych, podobnie z ubezpieczeniem zdrowotnym, które daje możliwość opieki w Polsce.

Poza tym Niemiecka umowa o pracę pozwala otrzymać Niemiecką emeryturę, wielu kierowców w Polsce ma niskie podstawy zapisane w umowie o pracę, a co za tym idzie płacą niskie składki emerytalne.

Tak jak było wspomniane wyżej, możemy przyjąć, że w Niemczech nietrudna w znalezieniu praca kierowcy, zaoferuje na umowie o pracę około 2 000 euro podstawy, a to już jest solidna suma, na podstawie której można budować swój komfort finansowy na przyszłość.

Praca kierowcy- czy warto?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie dlatego, że jest to kwestia indywidualna dla każdego. Praca kierowcy tira nie polega tylko na trzymaniu kierownicy i przewożeniu towarów, wiąże się ona ze znaczną zmianą trybu życia, dni kierowcy wyraźnie różnią się od dni w normalnej pracy, można nawet pokusić się o zasugerowanie, że styl życia kierowców jest na swój sposób specyficzny.

Jednak jeżeli lubisz przebywać sam ze sobą, podróżować i podoba ci się idea życia w trasie, to ta praca będzie dla ciebie przyjemnością. Jest to coś co albo się kocha, albo nienawidzi. Na pewno mogłaby sprawdzić się u młodych ludzi, takich, którzy nie założyli jeszcze rodziny i nie mają dzieci czy innych zobowiązań, a wysokie zarobki kierowcy zwłaszcza za granicą, na pewno bardzo się przydadzą przy wchodzeniu w dorosłość.

Przy pracy poza Polską, nie tylko w Niemczech, ale w każdym innym kraju mile widziana będzie znajomość języka, jeżeli nie ojczystego, to chociaż ogólnego języka, czyli Angielskiego, nie jest to niezbędne dla znalezienia pracy ale nie zaszkodzi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *